تشخیص زعفران اصل ؛ با 8 روش بسیار ساده

حتما براتون پیش اومده که زعفرانی خریداری کردید که نمیدونید اصله یا نه و از کیفیتش اطلاع ندارید. ما اینجا میخوایم به این سوال یک بار برای همیشه به صورت کامل جواب بدیم. و تجربیاتمون رو در اختیار شما قرار بدیم تا شما هم راه های تشخیص زعفران اصل رو بدونید. تا خدایی نکرده زعفران تقلبی بهتون نفروشن. و همچنین شما هم بتونید زعفرون اصل و طبیعی رو شناسایی کنید و از تجربه خرید زعفران اینترنتی لذت ببرید.

برای شناخت انواع مختلف زعفران و انواع آنها می توانید مقاله انواع زعفران را مطالعه کنید.

ما اینجا قصد داریم 8 تا از بهترین و ساده ترین روش های شناخت زعفران اصل و طبیعی رو به صورت کامل بهتون آموزش بدیم :

تشخیص زعفران اصل:

1.کاغذ کاهی :

یک راه برای تقلب در زعفران اینه که بعضی ها برای افزایش وزن زعفران به اون چربی اضافه میکنند. و با این روش شما میتونید جلوشونو بگیرید . شما باید مقداری از زعفران را روی کاغذ یا کاغذکاهی بریزید و تا بزنید و با انگشت فشار دهید. سپس کاغذ را باز کنید اگر لکه چربی رو کاغذ بود یعنی زعفران شما تقلبی است. همچنین اگر اثری به جا نگذاشته بود یعنی زعفران شما اصل میباشد. تشخیص زعفران اصل:

2.شعله گاز شهری :

شعله گاز شهری که تشخیص زعفران اصل به کمک آن صورت می گیرد

بله درست خوندین یک روش جالب اینه که مقداری از زعفرانتون رو روی شعله گاز خونتون بگیرید. اگه رنگ شعله بنفش یا نارنجی شد یعنی زعفران شما طبیعی است. اما اگر رنگ زرد در شعله ظاهر شد متاسفانه زعفران شما تقلبی است. تشخیص زعفران اصل:

3.طعم :

مقداری از زعفران را روی زبان خود بگذارید،اگر مزه شیرین داد یعنی تقلبی است. اما اگر زعفران طعم تلخ داشت یا هیچ مزه ای نداشت نشان از اصل بودن زعفران شما دارد. علت این کار این است که متاسفانه بعضی از فروشندگان برای سنگین شدن زعفران و سود بیشتر آب قند یا شکر یا حتی عسل و شیر به زعفران اضافه میکنند. تشخیص زعفران اصل:

4.کلاله ذرت :

ممکنه تا حالا به گوشتون خورده باشه که بعضی از سودجویان کاکل انتهای ذرت را رنگ میکنند و قاطی زعفران میفروشند. اما کاکل ذرت با زعفران دو تفاوت دارند اول اینکه کاکل ذرت صاف است ولی کلاله زعفران دارای انحناست. دوم اینکه کاکل ذرت براق است ولی کلاله زعفران اصلا براق نیست . تشخیص زعفران اصل:

5.جوش شیرین :

یکی از روش های ساده و در دسترس برای تشخیص زعفران اصل اینه که مقداری جوش شیرین در آب بریزید. بعد خوب هم بزنید ، مقداری زعفران به محلول اضافه کنید اگر محلول به رنگ زرد درآمد زعفران اصل است. اما اگر رنگ محلول به قرمز تند مایل شد یعنی زعفران تقلبی میباشد.

جوش شیرین که تشخیص زعفران اصل به کمک آن انجام می شود

تشخیص زعفران اصل:

6.عطر و بو :

زعفران عطر شیرین وکمی تلخ و حتی تندی دارد.

 

تشخیص زعفران اصل:

7.بنزین :

بعضی از افراد متقلب برای بهتر نشون دادن کیفیت زعفران به اون رنگ مصنوعی اضافه میکنند. یا اینکه چیز های دیگر مثل کاکل ذرت را رنگ میکنند و به جای زعفران می فروشند. ولی نکته جالب درباره زعفران این است که در بنزین حل نمیشود ، پس مقداری زعفران در یک ظرف بنزین بریزید اگر زعفران رنگ داد یعنی تقلبی است و بالعکس اگر رنگ نداد یعنی زعفران شما اصل است. تشخیص زعفران اصل:

8.آب جوش :

آب جوش که تشخیص زعفران اصل به کمک آن انجام می شود

  مقداری از زعفران را در آب جوش بریزید اگر زیر 5 دقیقه طول کشید تا شاخک های زعفران سفید شد یعنی زعفران تقلبی است،اما اگر بیشتر از 5 دقیقه طول کشید تا رنگ شاخک های زعفران به سفیدی میل کنند زعفران شما اصل و طبیعی است.

جمع بندی :

درکل راه های زیادی برای تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی وجود داره. که ما سعی کردیم گلچینی از کارآمدترین اونارو به شما آموزش بدیم تا شماهم بتونید از اون بهره مند بشید. و همیشه زعفران اصل و طبیعی رو بخرید و مصرف کنید و از اون لذت ببرید . در نظر داشته باشید که علی رغم همه راه هایی که معرفی کردیم مطمعن ترین راه برای تشخیص زعفران اصل در آزمایشگاه است و تشخیص 100درصدی زعفران اصل از تقلبی در آزمایشگاه انجام میشه. و بهترین راه اینه که از کسانی که اعتماد دارید خرید کنید و از خرید زعفران از فروشندگانی که به آن ها اطمینان ندارید پرهیز کنید .

2 thoughts on “تشخیص زعفران اصل ؛ با 8 روش بسیار ساده

  1. الهه ضیایی says:

    پس با این توضیحات، پیدا کردن زعفران اصل تقریبا غیر ممکنه… چون راه های تقلب توش زیاده و ما هم نمیتونیم همه این آزمایشات را روی زعفرانی که میخریم امتحان کنیم.!!

    • هادی مطهری says:

      دوست عزیز متاسفانه بازار زعفران تقلبی داغ شده و زعفران اصل کمیاب شده است و خیلی ها برای آن مبلغ های گزافی پرداخت می کنند، توصیه ما این است که از فروشندگان مورد اطمینانتان زعفران تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *